Zajecia4

PRAWA EMOCJI- Nico H. Frijda

1) Prawo znaczenia sytuacyjnego
Jest to "konstytucja emocji"; podstawowe prawo; konkretne emocje zależą od konkretnej sytuacji.

2) Prawo zaangażowania
Emocje powstaja najczęściej w odpowiedzi na zdarzenia, które sa dla podmiotu ważne. Zdarzenia te służą jakiemuś celowi, X jest w nie zaangażowany.

3) Prawo bezpośrednio postrzeganej rzeczywistości
Najintensywniejsze są emocje wtedy gdy sytuacja je wywołująca dzieje się "tu i teraz". Czas przeszły i przyszły nie liczą się tak bardzo w przeżywaniu emocji jak czas teraźniejszy (przykładem może być strach przed bombą jądrową).

4) Prawo zmiany przyzwyczajenia i odczuwania porównawczego
a) Prawo zmiany przyzwyczajenia - z czasem emocje takie jak: przyjemność, żal, smutek bledną, znikają. Dzieje się tak w konkretnej sytuacji, z która związana jest emocja. Przyzwyczajamy się do danej sytuacji i nie odczuwamy już tak intensywnych emocji jak na początku.
b) Prawo odczuwania porównawczego - intensywność przeżywanych emocji zależy do punktu odniesienia.

5) Prawo hedonistycznej asymetrii
Przyjemnośc jest zawsze zależna od zmiany i zanika wraz z ciągłościa zaspokajania.
Przykrość może się utrzymywać stale w stale trwających ku temu warunkach.

6) Prawo zachowania emocjonalnego momentu
Zdarzenia emocjonalne zachowują swoją siłę wywołania emocji na czas nieokreślony, chyba, że spotkają się z przeciwdziałaniem innych, które doprowadzą do wygaszenia lub przyzwyczajenia sie do nich.

7) Prawo zamknięcia sie w sobie
Czasami osądzamy sytuację bez zwarzania na jej wszystkie aspekty. Ktoś kto wyrządził nam straszną krzywde jest podły, a żal do niego może trwać przez długi czas. Nie zwarzamy na to co będzia za chwilę (np. przy żucaniu palenia, odchudzaniu się) liczy się dla nas to co jest obecnie. Jestesmy głusi na wszystko, co przeczy naszemu przezywaniu emocji.

8) Prawo zważania na konsekwencje
Jest to związane z kontrolowaniem emocji. Kontrolujemy nasze emocje, często nie zdając sobie z tego sprawy. Coś chamuje nas przed zniszczeniem jakiegoś przedmiotu cennego dla nas w napadzie gniewu, itp.

9) Prawo minimalnego obciążenia i maksymalnego zysku
Mamy skłonność do minimalizowania negatywnych obciążeń emocjonalnych oraz do maksymalizowania sytuacji, które wzbudzają emocje pozytywne.Powrót do początku strony